Varianta 38

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 38

Mesajde admin pe Dum Apr 20, 2008 11:55 am

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 038
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Şi de pe vârf de munte mă voi sui pe-un nor.
Zi grea, cutremurată va fi, o zi de-adio,
Când inima-mi, de tine, fâşii voi deslipi-o,
Amară frumuseţe, pământ rătăcitor.

Voi sfărâma sub pleoapă tot spaţiul din jur
Şi-mi voi culca suspinul pe norul meu: şalupă
Ritmată de arhangheli, la prorăşi la pupă,
Cu aripile vâsle prin valul de azur.

Oceane de văzduhuri s-or lumina rotund
Prin stele-arhipelaguri şalupa mea să treacă,
Iar tu, frumoasă lume, să-mi pari o piatră seacă
Scăpând rostogolită spre-adâncuri fără fund.

Mă va-nvăli, spumoasă, pe creştete de hău,
O pretutindenească vibrare de lumină
Şi m-oi topi în boare de muzică divină,
Despovărat de zgura părerilor de rău.
(Nichifor Crainic, Desmărginire)

1 Scrie două expresii/ locuţiuni care conţin cuvântul inimă. 2 puncte
2 Explică utilizarea virgulelor în versul „Iar tu, frumoasă lume, să-mi pari o piatră seacă”. 2 puncte
3 Menţionează câte un sinonim contextual pentru cuvintele amară şi azur. 2 puncte
4 Numeşte două teme/ motive literare prezente în poezie. 4 puncte
5 Precizează două mărci lexico-gramaticale prin care se evidenţiază prezenţa eului liric în textul dat. 4 puncte
6 Interpretează semnificaţia verbelor la timpul viitor, în textul citat. 4 puncte
7 Precizează un simbol literar, prezent în text, pe care îl consideri esenţial în transmiterea mesajului acestei poezii. 4 puncte
8 Comentează, în 6 - 10 rânduri, ultima strofă, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poeticăşi mijloacele artistice. 4 puncte
9 Motivează titlul poeziei, în legaturăcu textul dat. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 38

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 1:26 pm

1. a-şi lua inima în dinţi; a avea o inimă de aur; a-şi călca pe inimă; a pune la inimă.
2. Virgulele din versul „Iar tu, frumoasă lume, să-mi pari o piatră seacă” au rolul de a izola apoziţia „frumoasă lume” de restul propoziţiei.
3. amară = dureroasă, tristă; azur = albastru.
4. Teme/motive: tema dezmărginirii, motivul arhanghelului, motivul stelei.
5. Mărci lexico-gramaticale prin care se evidenţiază prezenţa eului liric în textul dat sunt verbele la persoana I singular: „mă voi sui”, „voi deslipi”, „voi sfărâma”, „voi culca” şi pronumele şi adjectivele pronominale la persoana I singular: „mă”, „meu”, „-mi”, „mea”.
6. Verbele din poezie sunt utilizate la timpul viitor deoarece ele exprimă dorinţa eului liric de a se detaşa de latura sa materială („mă voi sui”, „voi deslipi”), de a întreprinde o ascensiune către absolut („voi sfărâma”, „voi culca”, „s-or lumina”) şi de a accede la esenţă, de a se contopi cu Divinitatea („Mă va-nvăli”, „m-oi topi”).
7. Esenţial în transmiterea mesajului poeziei este simbolul norului, care reprezintă un intermediar între terestru şi ceresc, între materialitatea de care eul liric doreşte să se detaşeze şi absolutul la care el vrea să acceadă. Astfel, norul, „şalupă/Ritmată de arhangheli”, este cel care facilitează ascensiunea către Divinitate a eului liric.
8. Ultima strofă a poeziei înfăţişează finalul ascensiunii eului liric şi accederea lui la absolut. Oximoronul „creştete de hău” sugerează imaterialitatea planului ceresc şi imposibilitatea lui de a fi raportat la lumea terestră. Metafora „O pretutindenească vibrare de lumină” simbolizează idealul pe care eul liric doreşte să-l atingă, iar metafora „m-oi topi în boare de muzică divină” ilustrează dematerializarea acestuia şi contopirea lui cu Divinitatea, reprezentată cu ajutorul epitetului „muzică divină”. Metafora „Despovărat de zgura părerilor de rău” sugerează detaşarea de grijile şi regretele inerente trupescului odată cu atingerea spiritualului.
9. Titlul „Desmărginire”, care prefigurează tema poeziei, sugerează eliberarea de materialitate a eului liric, desprinderea acestuia de lumea terestră şi de constrângerile temporale şi spaţiale şi accederea lui la absolut, la Divinitate.
(Maria Solacolu, 12 L; coord. prof. Luminiţa Paraipan)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat