Varianta 1

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 1

Mesajde kemell pe Sâm Apr 19, 2008 10:30 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 001
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Gerul aspru şi sălbatic strânge-n braţe-i cu jălire
Neagra luncă de pe vale care zace-n amorţire;
El ca pe-o mireasă moartă o-ncunună despre ziori
C-un văl alb de promoroacăşi cu ţurţuri lucitori.
Gerul vine de la munte, la fereastră se opreşte,
Şi, privind la focul vesel care-n sobe străluceşte,
El depune flori de iarnă pe cristalul îngheţat,
Crini şi roze de zăpadă ce cu drag le-a sărutat.
Gerul face cu-o suflare pod de gheaţă între maluri,
Pune streşinelor casei o ghirlandă de cristaluri,
Iar pe feţe de copile înfloreşte trandafiri,
Să ne-aducă viu aminte de-ale verii înfloriri.
Gerul dă aripi de vultur cailor în spumegare
Ce se-ntrec pe câmpul luciu, scoţând aburi lungi pe nare.
O! tu, gerule năprasnic, vin’, îndeamnă calul meu
Să mă poarte ca săgeata unde el ştie, şi eu!
(Vasile Alecsandri, Gerul)

1 Selectează două cuvinte care aparţin câmpului semantic al iernii. 2 puncte
2 Precizează rolul semnelor de punctuaţie din prima strofă. 2 puncte
3 Transcrie un vers care conţine o locuţiune verbală, folosită cu efecte expresive. 2 puncte
4 Menţionează două teme/ motive literare, prezente în poezie. 4 puncte
5 Numeşte două mărci lexico-gramaticale prin care se evidenţiază prezenţa eului liric în textul dat. 4 puncte
6 Explică semnificaţia unei figuri de stil identificate în prima strofă. 4 puncte
7 Motivează plasarea în poziţie iniţială, în fiecare catren, a substantivului gerul. 4 puncte
8 Comentează, în 6 - 10 rânduri, ultima strofă, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poetică şi mijloacele artistice. 4 puncte
9 Ilustrează una dintre caracteristicile limbajului poetic (de exemplu: expresivitate, ambiguitate, sugestie, reflexivitate), prezentă în textul dat. 4 puncte
Avatar utilizator
kemell
Administrator
 
Mesaje: 165
Membru din: Sâm Apr 19, 2008 3:52 pm

Re: Varianta 1

Mesajde ancanka pe Mar Apr 22, 2008 8:20 am

1.campul semnatic al iernii : ger si zapada
2 ; -marcheaza prezenta subiectului din prima parte a textului si continuitatea primei idei
. marcheaza finalul unui enunt
3. ``sa ne - aduca viu aminte``
4. tema naturii si tema nuntii
5.``ne``-pronume pers la pers 1 pl
``(calul)meu``-adj pronominal posesiv
``sa ma poarte``- pron personal
6. ``neagra lunca`` -epitet in inversiune care subliniaza aspectul static al naturii pe timp de iarna,negrul fiind o non culoare care sugereaza moartea.
7. titlul este ``gerul`` el subliniaza aspectul naturii ce urmeaza a fi detilat ,si reluarea sub forma la lait motiv a cuvantului la inceputul fiecarei strofe evidentiaza prezenta amanuntita a acestui fenomen conferind simetrie textului

8. ultima strofa aduce dinaminsm pastelului constituit in primele 3 strofe dintr-un tablou de natura. Ultimul catren subliniaza efectul dramatic al gerului asupra elementelor subliinind si chiar intretinand miscarea.Personificarea din primul vers ``gerul da arii de vultur cailor``este deopotriva o comparatie subtila sugerand ce pe vreme geroasa calul e fortat sa alerge mai repede.Un efect expresiv aparte este prezenta invocatiei retorice ``o! tu geurle napraznic`` ceea ce subliniaza afinitatea poetului pentru acest anotimp si ideea de comunicare a omului cu natura.

9. expresivitate -utilizarea frecventa a figurilaor de stil si a cuvintelor cu sens figurat
ancanka
Elev de nota 10
 
Mesaje: 215
Membru din: Mar Apr 22, 2008 7:58 am

Re: Varianta 1

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 2:51 pm

1. „ger", „promoroacă", „ţurţuri", „cristal", zăpadă", ,gheaţă".
2. Punctul şi virgula indică o pauză de o mai mică durată decât punctul, dar mai mare decât virgula. Punctul marchează grafic finalul unei comunicări.
3. „Gerul aspru şi sălbatic strânge-n braţe-i cujălire"; „Să ne-aducă viu aminte de-ale verii înfloriri".
4. Tema naturii, iubirii; motivul morţii, al amintirii.
5. Utilizarea mărcilor pronominale de persoana I singular sau plural şi de persoana a Ii-a singular, precum ne-, tu, meu, mă, eu.
6. Prin intermediul personificării „gerul ...strânge-n braţe-i cujălire", eul liric surprinde atmosfera tristă, specifică anotimpului hibernal, având sentimentul de copleşire, sufocare şi de imposibilitate de a evada din acest univers; inversiunea ,^eagra luncă" scoate în evidenţă epitetul cromatic, termen care este articulat, putând fi asociat cu simbolul morţii Universului.
7. Utilizarea termenului gerul în mod repetat în text conduce la realizarea paralelismului sintactic. Acesta este plasat în poziţie iniţială în cadrul strofelor, iar poetul reuşeşte astfel să accentueze importanţa sa. Articolul hotărât al acestui termen conferă caracter de unicitate, scoţând în relief asprimea iernii.
8. In ultima strofă se observă sentimentul dominant de măreţie a naturii sugerat prin personificarea gerului. Se observă antropomorfizarea stihiilor. Un rol important îl joacă imaginile vizuale, care contribuie la conturarea unui peisaj hibernal. Deşi gerul este aspru, viziunea rămâne una înseninată. întreaga strofă evidenţiază legătura omului cu natura. Interjecţia o! surprinde profunda implicare a eului liric. Sunt semnalate epitete gerule năprasnic, câmp luciu, dar şi metafora gerul dă aripi de vultur.
9. Expresivitatea e dată de capacitatea limbajului poetic de a exprima, într-o manieră plastică ideile poetice, cu maximă încărcătură afectivă şi subiectivă; aceasta se realizează prin figuri de stil, imagini artistice, sintaxa poetică, topică, punctuaţie şi prozodie. Expresivitatea limbajului este dată de bogăţia imaginilor artistice, de ornamentaţia stilistică bogată, accentul plasându-se asupra imaginilor vizuale.
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

Re: Varianta 1

Mesajde alexandra_18 pe Sâm Iun 14, 2008 10:23 am

cratima nu intra la semne de punctuatie?k eu am o carte unde la punctul 2 explica si cratimele.. :roll:
alexandra_18
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 15, 2008 8:22 pm

Re: Varianta 1

Mesajde ana90 pe Joi Noi 13, 2008 7:38 pm

pana la urma "Gerul dă aripi de vultur" e metafora sau personificare.....pe scurt metafora e mai mult o definitie iar personificarea consta in a insufletii lucrurile statice
ana90
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 13, 2008 6:36 pm

Re: Varianta 1

Mesajde ang3lblue pe Lun Ian 19, 2009 11:53 am

Andreea scrie:1. „ger", „promoroacă", „ţurţuri", „cristal", zăpadă", ,gheaţă".
2. Punctul şi virgula indică o pauză de o mai mică durată decât punctul, dar mai mare decât virgula. Punctul marchează grafic finalul unei comunicări.
3. „Gerul aspru şi sălbatic strânge-n braţe-i cujălire"; „Să ne-aducă viu aminte de-ale verii înfloriri".
4. Tema naturii, iubirii; motivul morţii, al amintirii.
5. Utilizarea mărcilor pronominale de persoana I singular sau plural şi de persoana a Ii-a singular, precum ne-, tu, meu, mă, eu.
6. Prin intermediul personificării „gerul ...strânge-n braţe-i cujălire", eul liric surprinde atmosfera tristă, specifică anotimpului hibernal, având sentimentul de copleşire, sufocare şi de imposibilitate de a evada din acest univers; inversiunea ,^eagra luncă" scoate în evidenţă epitetul cromatic, termen care este articulat, putând fi asociat cu simbolul morţii Universului.
7. Utilizarea termenului gerul în mod repetat în text conduce la realizarea paralelismului sintactic. Acesta este plasat în poziţie iniţială în cadrul strofelor, iar poetul reuşeşte astfel să accentueze importanţa sa. Articolul hotărât al acestui termen conferă caracter de unicitate, scoţând în relief asprimea iernii.
8. In ultima strofă se observă sentimentul dominant de măreţie a naturii sugerat prin personificarea gerului. Se observă antropomorfizarea stihiilor. Un rol important îl joacă imaginile vizuale, care contribuie la conturarea unui peisaj hibernal. Deşi gerul este aspru, viziunea rămâne una înseninată. întreaga strofă evidenţiază legătura omului cu natura. Interjecţia o! surprinde profunda implicare a eului liric. Sunt semnalate epitete gerule năprasnic, câmp luciu, dar şi metafora gerul dă aripi de vultur.
9. Expresivitatea e dată de capacitatea limbajului poetic de a exprima, într-o manieră plastică ideile poetice, cu maximă încărcătură afectivă şi subiectivă; aceasta se realizează prin figuri de stil, imagini artistice, sintaxa poetică, topică, punctuaţie şi prozodie. Expresivitatea limbajului este dată de bogăţia imaginilor artistice, de ornamentaţia stilistică bogată, accentul plasându-se asupra imaginilor vizuale.
ang3lblue
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 19, 2009 11:40 am

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot]