noile bilete

Re: noile bilete

Mesajde Al3x pe Lun Iun 22, 2009 4:51 pm

dumitrudany, de unde le ai?
Avatar utilizator
Al3x
Moderator
 
Mesaje: 66
Membru din: Mie Apr 23, 2008 3:36 pm

Re: noile bilete

Mesajde Zasmoker pe Lun Iun 22, 2009 5:49 pm

Frate eu nu am facut deloc Romana la scoala . Adik am terminat Liceul la frecventa redusa anu asta si nush daca stii ce fel de ore se fac acolo, poate sa ma ajute si pe mine cineva de ex la biletul 1 :

Cod: Selectaţi tot
Biletul nr. 1
Definiţia genealogică a limbii române. Limba română este limba latină
vorbită în mod neîntrerupt în partea orientală a Imperiului Roman, cuprinzând
provinciile dunărene romanizate (Dacia, Panonia de Sud, Dardania, Moesia
Superioară şi Inferioară), din momentul pătrunderii limbii latine în aceste provincii şi
până în zilele noastre. Acei care ne-au transmis limba latină, din tată în fiu, în aceste
părţi dunărene, au avut întotdeauna conştiinţa că vorbesc aceeaşi limbă (latina), spre
deosebire de cei care vorbeau alte limbi. Se poate deci vorbi, în acest caz, de „voinţa”
vorbitorilor de a întrebuinţa o anumită limbă, şi nu alta. Această limbă a suferit însă
transformări neîncetate, atât prin evoluţia ei normală, cât şi prin influenţa exercitată
de limbile cu care a venit în contact.
Teritoriul de formare. Limba română s-a dezvoltat pe o largă bază teritorială
romanizată, cuprinzând provincia Dacia nord-dunăreană propriu-zisă, adică Oltenia,
Banatul şi Transilvania, şi celelalte teritorii care n-au intrat sub autoritatea romană
(106 d.H.), fiind locuite de către „dacii liberi”, Muntenia şi sudul Moldovei, iar la vest
şi sud-vest provinciile romanizate au stat întotdeauna în strâns contact, atât
administrativ, cât şi comercial, cu Dacia: Panonia, Dardania, cele două Moesii.
(Al. Rosetti, Istoria limbii române)

1. Precizează punctul de vedere al autorului referitor la originea limbii române.
2. Prezintă două elemente de structură şi de compoziţie ale textului ştiinţific citat
(particularităţi ale organizării textuale, convenţii specifice, tehnici şi structuri
argumentative, conectori, dispunerea ideilor şi a paragrafelor etc.).
3. Formulează o concluzie personală asupra informaţiilor din text, corelându-le cu
propriile cunoştinţe.



please ....
Zasmoker
Elev
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:27 am
Locaţie: WWW

Re: noile bilete

Mesajde Hollow pe Lun Iun 22, 2009 9:19 pm

dumitrudani esti chiar tare. bv. eu am maine oralu..pacat cu are si cine sa le rezolve dar chiar sunt autentice. am verificat cu colegii care au dat azi
Hollow
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 22, 2009 9:18 pm

Re: noile bilete

Mesajde blackvswhite pe Mar Iun 23, 2009 10:34 am

ar putea cineva , din cei care au dat deja sau cei care se pricep, sa rezolve 2-3 variante ca sa am idee cam ce trebuie sa fac
la 5 intru si nu stiu nimic :(
blackvswhite
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 23, 2009 10:32 am

Re: noile bilete

Mesajde anka155 pe Mar Iun 23, 2009 11:02 am

wow da ce repede s-a facut rost de subiecte :shock: chiar sunt cele de anu asta..dar ma mir cum ai facut rost de ele asa repede....

blackvswhite ai aici niste modele....http://www.ebacalaureat.ro/c/4/68/724/0 ... ureat-2008 ....cam aia trebuie sa zici...dar exemplele sunt pe subiectele de anu trecut..
anka155
Elev
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 21, 2009 1:18 pm

Re: noile bilete

Mesajde m4ri0 pe Mar Iun 23, 2009 3:16 pm

la engleza nu le aveti ? :))
m4ri0
Elev
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 18, 2009 6:45 pm

Re: noile bilete

Mesajde dumitrudany pe Mar Iun 23, 2009 3:21 pm

m4ri0 scrie:la engleza nu le aveti ? :))

nu:|
dumitrudany
Elev
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Mar 05, 2009 9:40 pm

Re: noile bilete

Mesajde 90ECO pe Mar Iun 23, 2009 3:39 pm

presupun ca nici la maghiara nu le aveti:) ca voi nu dati la maghiara dar totusi daca aflati cv sa ma anuntati:) ms
90ECO
Elev
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Iun 21, 2009 2:46 pm

Re: noile bilete

Mesajde Zasmoker pe Mie Iun 24, 2009 9:45 am

Foarte tare mia picat biletul 58 si am luat 8 . nu stiam nimic am aruncato la plesneala si am luat 8 . nu ma plang, am un amic caruia ii parea rau zicea
"uite dude tu ai facut la FR si stateai toata ziua la sucuri cu, colegii si eu am facut la zi, am tocit cartea si tot 8 am luat" .. Soarta . Am avut o comisie Super :) sa vedem acuma la Engleza.

With my "Engris" Skills i don`t think i`ll have any problems, but who knows, i hope ( from the bottom of my heart ) i`ll get lucky :)

Good luck ya`ll.
Zasmoker
Elev
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:27 am
Locaţie: WWW

Re: noile bilete

Mesajde Wonderland pe Mie Iun 24, 2009 1:44 pm

Pt engleza bilingv nu are nimeni subiectele????va rog...eu maine as intra :(
Wonderland
Elev
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iun 24, 2009 1:42 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT

Următorul

Înapoi la Limba si literatura romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot], Google Adsense [Bot]