Roman al experientei - maitreyi sau ultima intaia?

Aici puteti sa adresati intrebarile voastre

Roman al experientei - maitreyi sau ultima intaia?

Mesajde Alina_B pe Joi Mar 26, 2009 6:13 pm

Eu am o oarecare nelamurire cu privire la variantele ce se refera la "Roman al experientei". Peste tot am gasit comentarii la "Maitreyi". Dar, Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi nu e tot roman al experientei? Nu putem sa scutim de invatat comentariul la o opera, in cazul asta? Voi ce stiti?
Ultima oară modificat de Alina_B pe Joi Mar 26, 2009 8:52 pm, modificat 1 dată în total.
Alina_B
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 26, 2009 6:09 pm

Re: Roman al experientei - maytrei sau ultima intaia?

Mesajde alina micu pe Joi Mar 26, 2009 6:48 pm

buna alina :)
poti folosi la roman al experientei ultima noapte de dragoste.... in momentul in care nu ti se precizeaza autorul
sunt si variante in care se cere sa se dem apartenenta unei opere scrise de eliade. si at tb sa folosesti maitreyi
Avatar utilizator
alina micu
Elev
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 23, 2009 3:31 pm

Re: Roman al experientei - maytrei sau ultima intaia?

Mesajde Alina_B pe Joi Mar 26, 2009 8:52 pm

Pai ideea e ca in nicio varianta nu am gasit sa se impuna ca autor Mircea Eliade. Doar la varianta 54 este un citat de Mircea Eliade, dar nu specifica nimic de faptul ca ar trebui in mod obligatoriu opera prezentata sa fie tot de Eliade. Si de asta sunt oarecum nedumirita. Putem elimina de tot Maitreyi?
Alina_B
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 26, 2009 6:09 pm

Re: Roman al experientei - maitreyi sau ultima intaia?

Mesajde alina micu pe Joi Mar 26, 2009 9:15 pm

poi uite ca pt vatianta aia cu citatu tb sa mai invatam si maitreyi
cam aiurea, stiu dar asta e :D
Avatar utilizator
alina micu
Elev
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 23, 2009 3:31 pm

Re: Roman al experientei - maitreyi sau ultima intaia?

Mesajde Miri- pe Mar Mai 12, 2009 4:12 pm

E adevarat ca ambele pot fi folosite ca romane ale experientei,dar la ultima noapte..e roman de experienta doar din perspectiva razboiului si profesorii ca partea razboiului e mai greu de inteles,de aia e si maitreyi :)
Miri-
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 15, 2009 10:35 am

Re: Roman al experientei - maitreyi sau ultima intaia?

Mesajde andruzza pe Lun Iun 01, 2009 5:10 pm

alina micu scrie:poi uite ca pt vatianta aia cu citatu tb sa mai invatam si maitreyi
cam aiurea, stiu dar asta e :D

daca e citatu de eliade nu inseamna ca tre sa facem un roman de`al lui eliade .. de ex la barbu este un citat din manolescu .. ori asta nu presupune ca trebuie sa`l fac pe manolescu ci pe barbu



eu invat doar ultima noapte .. pt k se pliaza pe vreo 25 de cerinte .. si merge f bn pe roman al experientei .. in primul rand iubirea , razboiul .. si ar mai fi .. planul familial , afacerile .. etc
andruzza
Elev
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Mar 29, 2009 12:28 pm

de Robot pe

[b:1vu6t7ie]Romana oral : 10 Engleza L1 normal L2 oral : Romana scris : Geografie cls a XII-a : Filosofie: Educatie fizica: Media :[/b:1vu6t7ie]
Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la INTREBARI

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat