Varianta 75

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 75

Mesajde admin pe Lun Apr 21, 2008 9:02 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 075
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Lumi întregi în fundul mării
peşti şi bivoli cu burţi albe
creste lungi de os şi salbe,
ca-ntr-o raclă-n fundul mării.

Aripi reci, şi niciun gând, p
este goluri tremurând…
zbor de pasăre uitată
deznădejde-ntârziată.

Niciun reazem pentru minte
mor privirile-nainte.
Poartă călătoare
când te voi ajunge?

Eşti sortită oare
ochiul să te-alunge,
încă mai departe
risipită-n moarte?
Tu din larg îmi creşte
stea, zvâcnit pe peşte,
ca să am un semn
zborul să-mi îndemn.

(Camil Petrescu, Cocorul)

1 Scrie două expresii/ locuţiuni care conţin substantivul minte. 2 puncte
2 Precizează rolul punctelor de suspensie din a doua strofă. 2 puncte
3 Motivează absenţa predicatelor din enunţurile care alcătuiesc primele strofe. 2 puncte
4 Menţionează două teme/ motive literare prezente în poezie. 4 puncte
5 Precizează măsura şi rima versurilor din prima strofă. 4 puncte
6 Numeşte sentimentul dominant care se poate desprinde din poezie. 4 puncte
7 Explică semnificaţia unei figuri de stil prezente în a doua strofă. 4 puncte
8 Comentează strofa a treia, în 6 - 10 rânduri, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poetică şi mijloacele artistice. 4 puncte
9 Ilustrează conceptul poezie lirică, prin evidenţierea a două trăsături existente în textul citat. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 75

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 12:42 pm

1. a ţine minte , a învăţa minte, zdravăn la minte

2. Punctele de suspensie îndeamnă la meditaţie, sugerând o puternică încărcătură emoţională , poate şi profunzimea sentimentului de frică în faţa necunoscutului.

3. Primele strofe, structurate de enumeraţie descriu un spaţiu straniu şi întunecat, un fund de mare în care zac peşti, bivoli, oase, aripi , viziune modernistă de fapt a lipsei de speranţă. Predicatul ar fi fost inutil, în acest caz, pentru că totul constă în această înşirare de lucruri atinse de moarte, cu cît mai concisă, cu atât mai aproape de deznădejde.

4. marea, pasărea, ochiul, iubirea, singurătatea

5. măsura: 8 silabe
rimă: îmbrăţişată

6.Sentimentul dominant în poezie este cel de tristeţe şi de teamă de necunoscut.

7. Metafora “aripi reci” identifică faptul că aspiraţia, dorinţa, i-au fost înfrânte. Această metaforă este întărită de o alta: “zbor de pasăre uitată”.

8. Strofa a III-a este un catren alcătuit dintr-o interogaţie retorică ce sugerează aspiraţia către înălţimi, către idealuri înalte care nu pot fi atinse. Astfel, eul liric subiectiv (prezenţa lui fiind indentificată prin mărcile lexico-gramaticale: verbe la persoana I singular -“ vei ajunge”,”să am”-) nu găseşte niciun reazăm pentru raţiune, aspiraţia sa fiind identificată prin metafora “porţii călătoare” pe care autorul se întreabă dacă o va ajunge.

9. O trăsătură a poeziei lirice este faptul că autorul îşi exprimă direct deznădejdea că nu poate accede la lumea absolutului prin cocor, pasăre călătoare, care este simbolul zborului către înălţimi.

O altă trăsătură a poeziei lirice sunt mărcile lexico-gramaticale, verbe la persoana I - “creşte”, “să am”, “să îndemn” -,pronumele la persoana I- “mi”, “îmi”- şi imaginile artistice create de figuri de stil, precum metafora “aripi reci” sau epitetul din construcţiile “creste lungi de os” şi “poartă călătoare”.

(Daniela Cristina Manole, 12 F; coord. prof. dr. Dumitriţa Stoica)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot], Ronaldhica

cron