Varianta 47

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 47

Mesajde admin pe Dum Apr 20, 2008 12:17 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 047
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Peste vârfuri trece lună,
Codru-şi bate frunza lin,
Dintre ramuri de arin
Melancolic cornul sună.

Mai departe, mai departe,
Mai încet, tot mai încet,
Sufletu-mi nemângâiet
Îndulcind cu dor de moarte.

De ce taci, când fermecată
Inima-mi spre tine-ntorn?
Mai suna-vei dulce corn,
Pentru mine vreodată?
(Mihai Eminescu, Peste vârfuri)

1 Scrie două expresii/ locuţiuni care conţin cuvântul inimă. 2 puncte
2 Explică rolul cratimei în versul „Inima-mi spre tine-ntorn?”. 2 puncte
3 Alcătuieşte câte un enunţ în care cuvintele lună şi inimă să aibă sens conotativ. 2 puncte
4 Menţionează două teme/ motive literare prezente în poezie. 4 puncte
5 Transcrie două versuri care conţin o descriere specifică imaginarului poetic eminescian. 4 puncte
6 Explică semnificaţiile a două figuri de stil diferite, pe baza cărora este realizat tabloul naturii. 4 puncte
7 Motivează încadrarea poeziei în lirica romantică, prin referire la două caracteristici prezente în text. 4 puncte
8 Prezintă semnificaţia titlului, în relaţie cu textul poeziei date. 4 puncte
9 Comentează, în 6 – 10 rânduri, primul catren, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poetică şi mijloacele artistice. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 47

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 1:22 pm

1. slab de inimă; din inimă
2. Cratima este un semn de ortografie, care marchează în prima structură pronunţia legată a două părţi de vorbire diferite („inima-mi”), iar în cazul celei de-a doua structuri elidarea vocalei „î”. De asemenea, folosirea cratimei ajută la păstrarea măsurii şi a ritmului.
3. Mi-a promis câte-n lună şi în stele.
Ea are o inimă mare.
4. teme/motive: iubirea, natura, codrul, luna, melancolia
5. „Peste vârfuri trece lună,/ Codru-şi bate frunza lin”
6. Inversiunea din primul vers („Peste vârfuri trece lună”) sugerează apropierea dintre spaţiul cosmic şi cel terestru, în scopul formării unei armonii pentru a crea o imagine de armonie. Epitetul „lin” redă o adiere uşoară şi tristă a codrului, care este pusă în legătură cu starea de melancolie resimţită de eul liric.
7. „Peste vârfuri” de Mihai Eminescu este o poezie romantică, întrucât are la baza trăsături specifice romantismului. Prima strofă este o descriere a cadrului natural, în care apare ca element specific recuzitei romantice „luna”. Intensitatea trăirilor eului liric, starea de melancolie sub care se circumscrie poezia sunt redate şi prin întrebările retorice care alcătuiesc ultima strofă.
8. Titlul „Peste vârfuri” se regăseşte şi în primul vers al poeziei, şi face trimitere spre tema textului. Eul liric este îndurerat la gândul trecerii ireversibile a timpului; timpul nu ia în seamă această suferinţa, ci îşi continuă drumul „mai departe, mai departe” într-un ritm firesc, la fel ca trecerea lunii.
9. Prima strofă a poeziei eminesciene descrie natura surprinsă în momentul nopţii. Imaginile vizuale („Peste vârfuri trece lună/ „Codru-şi bate frunza lin”) alături de imaginea auditivă („Melancolic cornul sună”) creează un tablou dominat de armonia dată de toate elementele naturii, care parcă se completează reciproc. Toate mişcările, sunetele sunt abia perceptibile fapt sugerat de epitetul „lin”, care redă mişcarea uşoară a frunzelor din codru, dar şi de epitetul personificator „melancolic”, care califică sunetul cornului. Inversiunile („trece luna”, „Melancolic cornul sună”) creează o expresivitate deosebită a versurilor din primul catren. Sentimentul resimţit în faţa acestui cadru natural va fi unul de melancolie, la fel ca sunetul cornului.
(Simona Stancu, 11 G; prof. coord. Luminiţa Paraipan)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot], Google Adsense [Bot]