Varianta 43

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 43

Mesajde admin pe Dum Apr 20, 2008 12:06 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 043
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

De mult mă lupt cătând în vers măsura,
Ce plină e ca toamna mierea-n faguri,
Ca s-o aştern frumos în lungi şiraguri,
Ce fără piedici trec sunând cezura.

Ce aspru mişcă pânza de la steaguri
Trezind în suflet patima şi ura –
Dar iar cu dulce glas îţi împle gura
Atunci când Amor timid trece praguri!

De l-am aflat la noi a spune n-o pot;
De poţi s-auzi în el al undei şopot,
De e al lui cu drept acest preambul –

Aceste toate singur nu le judec…
Dar versul cel mai plin, mai blând şi pudic,
Puternic iar – de-o vrea – e pururi iambul.
(Mihai Eminescu, Iambul)

1 Menţionează câte un sinonim pentru sensul din text al cuvintelor vers şi trezind. 2 puncte
2 Explică utilizarea punctelor de suspensie în versul „Aceste toate singur nu le judec…”. 2 puncte
3 Alcătuieşte câte un enunţ în care cuvintele gură şi toamnă să aibă sens conotativ. 2 puncte
4 Transcrie două structuri/ versuri care conţin imagini artistice ale „iambului”. 4 puncte
5 Menţionează două teme/ motive literare, prezente în textul dat. 4 puncte
6 Explică semnificaţia unei figuri de stil identificate în prima strofă. 4 puncte
7 Comentează, în 6 - 10 rânduri, strofa a doua, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poeticăşi mijloacele artistice. 4 puncte
8 Prezintă semnificaţia titlului, în relaţie cu textul poeziei date. 4 puncte
9 Motivează, prin evidenţierea a două trăsături, faptul că textul aparţine lirismului subiectiv. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 43

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 1:24 pm

1. vers = stih
trezind = deşteptând.
2. Punctele de suspensie marchează o întrerupere a enunţului, o pauza afectivă în text; ele pot marca şi o stare de melancolie, reflecţii asupra propriilor concepţii.
3. Afirmaţia mea l-a lăsat cu gura căscată.
E toamna în sufletul meu.
4. „s-auzi în el al undei şopot” / „versul cel mai plin”
5. tema creatorului/condiţia poetului, motivul inspiraţiei poetice, melancolia, iubirea.
6. Comparaţia „măsura/…plina e ca toamna mierea-n faguri” vine să evidenţieze şi să ridice la rang înalt elementul prozodic: măsura este asemănată cu dulceaţa şi abundenţa mierii în anotimpul precursor iernii. De asemenea, se subliniază rolul important al prozodiei clasice în creaţia lui Eminescu.
7. Strofa a doua debutează cu o exclamaţie melancolică, semnul exclamării fiind însă înlocuit cu linia de pauza, sugerând întreruperea ideii poetice, a stării de melancolie şi revenirea la realitate, marcată grafic prin conjuncţia adversativă „dar”. Ideea poetică este redată prin substantivele aflate în relaţie de antonimie: „patima”- „ura”, prin epitetul în inversiune: „dulce glas”, menit să-l caracterizeze pe Amor. Versul al doilea, „trezind în suflet patimă şi ură”, sugerează exprimarea sentimentelor în poezie.
8. Titlul poeziei este alcătuit dintr-un substantiv articulat hotărât „iambul”, sugerând ideea de unicitate a piciorului de vers, compus din doua silabe, care este „cel mai plin, mai blând şi mai pudic”. Reluarea lui în ultimul vers are rolul de a pune în evidenţă faptul că întreaga poezie este „închinată” iambului.
9. Poezia se încadrează în curentul romantism prin temele şi motivele specifice (tema creatorului, melancolia), accentul fiind pus pe sentimente, pe exprimarea subiectivă a trăirilor.
(Ramona Mănica, 12 L; coord. prof. Luminiţa Paraipan)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat

cron