Varianta 34

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 34

Mesajde admin pe Dum Apr 20, 2008 11:46 am

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 034
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

La lacul cel de munte, sub ninşii colţi alpini,
e-o bancă de mesteacăn, solemn şi elegant,
Ax redingotei* negre, ţilindrului* gigant
(Funebra turlă sumbră printre molifţi şi pini),

Şedea acum un secol Poetul. Sau tăcut,
Cu mâinile la spate, cu coamele pe umăr,
Se preumbla prin codri, cătând solemn un număr
De trestii pentru orga cu fluierul acut.

Descoperit-am lacul între păduri.
C-un tic Mărunt tic-tic din vestă ceasornicul măsoară
Tăcerea greieroasă ce valea împresoară,
Ce-ar fi dădut extaze lui Richter* şi lui Tieck*.

În cap îmi creşte, turlă, ţilindrul cel gigant,
Cu mâinile la spate vâr faţa-n redingotă,
Din ape ies sirene şi o undină* gotă,
Iar eu mă pierd în codri solemn şi elegant.
(G. Călinescu, Neoromantică)

*redingotă, s.f. – haină bărbătească de ceremonie
*ţilindru, s.n. – pălărie bărbătească înaltă, de formă cilindrică, joben
*Richter şi Tieck – scriitori romantici germani
*undină, s.f. – personaj din legendele germane, închipuit ca o fată frumoasă care trăieşte în apă

1 Scrie două enunţuri pentru a ilustra polisemia substantivului coamă. 2 puncte
2 Explică utilizarea cratimei în structura „Descoperit-am”. 2 puncte
3 Transcrie un vers care conţine un adjectiv cu valoare expresivă din prima strofă. 2 puncte
4 Menţionează două teme/ motive literare, prezente în poezie. 4 puncte
5 Precizează două mărci lexico-gramaticale prin care se evidenţiază prezenţa eului liric în textul dat. 4 puncte
6 Explică rolul repetiţiei structurii „solemn şi elegant” în textul poetic. 4 puncte
7 Exprimă-ţi opinia despre semnificaţiile motivului literar, cu valoare de simbol, „lacul cel de munte”. 4 puncte
8 Comentează, în 6 - 10 rânduri, ultima strofă, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poeticăşi mijloacele artistice. 4 puncte
9 Prezintă semnificaţia titlului, în relaţie cu textul poeziei date. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 34

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 1:29 pm

1. Coama bogată a calului demonstrează că este bine îngrijit.
Pe coama acestui deal se cultivă pomi.
2. În structura „Descoperit-am” cratima marchează scrierea inversată a formei verbale la timpul perfect compus.
3. „Funebra turlă sumbră printre molifţi şi pini”
4. poetul, natura,motivul codrului, motivul lacului
5. Verb la persoana I singular – “Descoperit-am”; pronume la persoana I – „îmi”, „eu”.

6. Repetiţia enumeraţiei „solemn şi elegant” realizează paralelismul între prima şi ultima strofă, relevând asemănările dintre „Poetul” de acum un secol şi eul liric, figura de stil creionând atitudinea specifică poetului romantic pe care o preia şi eul liric.
7. Motivul lacului este unul specific romantismului, prezenţa sa în poezie ajutând la conturarea universului poetic romantic care constituie tema textului. Astfel lacul reprezintă un element ce aparţine spaţiului exterior poetului şi care îl inspiră, creaţia romantică accentuând relaţia dintre om şi natură.
8. Ultima strofă marchează trecerea la lirismul subiectiv, eul identificându-se cu poetul romantic de acum un secol al cărui univers este descris în strofele anterioare. Reluarea epitetului „ţilindrul cel gigant”, a imaginii redingotei şi a turlei realizează paralelismul cu prima strofă, exprimând asemănările eului cu un poet romantic de altădată, preluând de la acesta atitudinea elegantă, observându-se şi trecerea de la timpul imperfect folosit pentru descrierea “Poetului”, la timpul prezent, la neoromantism. Se reia motivul apei, din care „ies sirene şi undine”, şi motivul codrului care constituie o metaforă pentru universul liric romantic, întrucât natura şi mitologia sunt teme predilecte ale romantismului pe care le va aborda şi eul liric în ipostaza de poet, idee ilustrată de metafora „eu mă pierd în codri solemn şi elegant”.
9. Poezia are ca temă poetul romantic şi universul său liric, primele trei strofe realizând portretul unui poet de acum un secol şi proiectând în exteriorul său marile teme ale creaţiei romantice, pentru ca apoi eul liric din prezent să creeze tot în manieră romantică deşi curentul apusese, ceea ce explică titlul – reinventarea romantismului prin folosirea stilului specific curentului, sugerat de dublul epitet “solemn şi elegant”, şi reluarea motivelor literare ale acestuia, dar într-o manieră “neoromantică”.
(Sorana Vieru, 12 E; coord. prof. Luminiţa Paraipan)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat