Varianta 21

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 21

Mesajde admin pe Dum Apr 20, 2008 10:56 am

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 021
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Sunt numai o verigă din marea îndoire,
Fragilă, unitatea mi-e pieritoare; dar
Un roi de existenţe din moartea mea răsar,
Şi-adevăratul nume ce port e: unduire.

Deci, arcuit sub timpuri, desfăşur lung ţesut
De la plăpânda iarbă la fruntea gânditoare,
Şi blondul şir de forme, urcând din soare-n soare,
În largurile vieţii revarsă un trecut.

Din călătoarea undă, din apele eterne
Îmi însuşesc vestmântul acelor care mor,
Şi înnoit, şi ager, alerg – subtil fior –
Prin săli orgolioase ori umede caverne…

Şi astfel, în Pământuri croindu-mi vaste porţi
Spre ritmuri necuprinse de minte, vreodată,
Aduc Înaltei Cumpeni povara mea bogată
De-atâtea existenţe şi tot atâtea morţi.
(Ion Barbu, Elan)

1 Scrie câte un sinonim pentru sensurile din text ale cuvintelor roi şi necuprinse. 2 puncte
2 Motivează scrierea cu majusculă a substantivului Pământuri, în textul poetic dat. 2 puncte
3 Alcătuieşte câte un enunţ în care cuvintele frunte, respectiv, nume să aibă sens conotativ. 2 puncte
4 Menţionează două teme/ motive literare prezente în poezie. 4 puncte
5 Transcrie două mărci lexico-gramaticale prin care se evidenţiază prezenţa eului liric în textul dat. 4 puncte
6 Explică semnificaţia unei figuri de stil identificate în prima strofă. 4 puncte
7 Interpretează un sens al opoziţiei între existenţe şi morţi, din ultima strofă a poeziei. 4 puncte
8 Comentează, în 6 - 10 rânduri, penultima strofă, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poeticăşi mijloacele artistice. 4 puncte
9 Prezintăsemnificaţia titlului, în legăturăcu textul citat. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 21

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 2:24 pm

1. mulţime, o multitudine; ilimitate, infinite.
2. Scrierea cu majusculă evidenţiază substantivul, conferindu-i acestuia o deosebită importantă. Se face asocierea cu sensul conotativ al termenului, cu întoarcerea spre originile primordiale.
3. El este fruntea clasei. Valoarea pe care o are acest scriitor îi conferă dreptul de a reprezenta un nume în literatura română.
4. Tema trecerii ireversibile a timpului, motivul morţii, soarelui, apei, ritmurilor.
5. Mărcile lexico-gramaticale prin care eul liric este prezent în text sunt formele pronominale de persoana I singular: mea, mi. Sunt utilizate forme verbale de persoana a I singular: port, însuşesc, aduc. Apare adresarea directă a eului liric, caracterul confesiv al operei; prin intermediul imaginilor artistice şi al figurilor de stil, poetul îşi transmite în mod direct gândurile şi sentimentele.
6. Prin intermediul metaforei: o verigă din marea îndoire, ipostaza lirică a creatorului surprinde percepţia conştientă a trecerii ireversibile a timpului. El analizează, cu luciditate, rolul pe care îl joacă omul în marea existenţă a umanităţii: faptul că este neînsemnat în raport cu umanitatea, dar este în acelaşi timp o legătură, o punte de trecere înspre viitor.
7. Ipostaza lirică a gânditorului conştientizează importanţa fiecărui individ în procesul evoluţiei umane. Omul poate fi privit ca punct ultim, fapt subliniat prin valoarea metaforică a termenului existenţe, dar în acelaşi timp, omul este perfect conştient de finalitatea vieţii, de alunecarea spre infinit.
8. Strofa transmite sentimentul de vitalitate al eului liric. Epitetele: călătoarea undă, apele eterne evidenţiază mişcarea de alunecare a omului prin viaţă, capacitatea acestuia de a reţine elementele vitale ale vieţii şi de a se hrăni din valorile fundamentale ale umanităţii. Metafora: îmi însuşesc vestmântul celor care mor reliefează caracterul ciclic, acceptarea morţii ca pe un lucru firesc, faptul că orice om continuă să ducă mai departe valorile acumulate de predecesori. O dată cu acceptarea conştientă a acestui destin, are loc o metamorfozare, astfel încât el poate să îşi păstreze naturaleţea în orice situaţie, idee sugerată prin epitetele: umede caverne, săli orgolioase, elemente a căror construcţie este antitetică la nivel ideatic.
9. în relaţie cu textul poeziei, titlul operei este semnificativ, fiind alcătuit dintr-un substantiv nearticulat, ceea ce îi conferă un caracter de generalitate. Titlu sugerează o caracteristică specifică umană: dorinţa de realizare personală atât în această existenţă concretă, cât şi în cadrul celei
spirituale.
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

Re: Varianta 21

Mesajde ninjaalexis pe Dum Mai 03, 2009 10:37 am

Auziti nu va suparati p mn dar varianta asta nu este de la BAC 2009. Varianta 21 de la bac 2009 Subiectul I este poezia de (Ion Barbu, Peisagiu* retrospectiv, I), si nu (Ion Barbu, Elan) cum apare aici. Daca nu ma creseti convingeti-va singuri(http://subiectebac2009.info/download/un ... rtea_1.pdf). Orqm ms ptr raspunsurile celelalte. Dar macar daca faceti o treaba buna faceti-o pana la capat. :) Bafta tuturor
ninjaalexis
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mai 03, 2009 10:24 am

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat

cron