Varianta 14

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 14

Mesajde admin pe Dum Apr 20, 2008 10:41 am

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 014
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Plâns de cobe pe la geamuri se opri,
Şi pe lume plumb de iarnă s-a lăsat;
„I-auzi corbii” ─ mi-am zis singur... şi-am oftat;
Iar în zarea grea de plumb
Ninge gri.
Ca şi zarea, gândul meu se înnegri...
Şi de lume tot mai singur, mai barbar,
Trist cu-o pană mătur vatra, solitar...
Iar în zarea grea de plumb
Ninge gri.
(George Bacovia, Gri)

*cobe, s.f. – fiinţă sau lucru care ar prevesti, ar aduce o nenorocire

1 Alcătuieşte două enunţuri pentru a ilustra polisemia cuvântului vatră. 2 puncte
2 Prezintă rolul liniei de pauză în textul poetic dat. 2 puncte
3 Scrie două expresii/ locuţiuni care conţin cuvântul gând. 2 puncte
4 Transcrie, din text, două cuvinte/ structuri care aparţin câmpului semantic al iernii. 4 puncte
5 Precizează două mărci lexico-gramaticale prin care se evidenţiază prezenţa eului liric în textul dat. 4 puncte
6 Menţionează două teme/ motive literare, prezente în poezie. 4 puncte
7 Explică semnificaţia a două figuri de stil identificate în prima strofă. 4 puncte
8 Comentează, în 6 - 10 rânduri, ultima strofă, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poetică şi mijloacele artistice. 4 puncte
9 Prezintă semnificaţia titlului, în relaţie cu textul poetic. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 14

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 2:33 pm

1. Pâinea coaptă pe vatră e deosebit de gustoasă. Pământul ţării e vatra noastră strămoşească.
2. Linia de pauză marchează grafic o pauză în procesul vorbirii, lăsând posibilitatea reflecţiei etc.
3. Expresii/ locuţiuni; de exemplu: „apă de plumb", „a avea plumb în picioare", ,greu ca lumbul", „a se duce plumb" etc.
4. Două cuvinte/ structuri care aparţin câmpului semantic al iernii:„/ar«ă", „ninge" etc.
5. Mărcile lexico-gramaticale ale eului liric sunt verbe şi forme pronominale de persoana I, de exemplu: „mi-am zis", ,ji-am oftat", „mătur" sau adjectivul pronominal posesiv, ,gândul meu" etc.
6. Temele/ motivele poeziei; de exemplu: iarna, tristeţea, singurătatea, motivul corbului, motivul plumbului, motivul plânsului etc.
7. Semnificaţia a două figuri de stil identificate, în prima strofă a poeziei: personificarea „plâns de cobe pe la geamuri se opri" atribuie însuşiri umane unei fiinţe sinistre, provoacă teamă, angoasă; epitetele „plumb de iarnă", ,^zarea grea de plumb" şi imaginea vizuală „ninge gri" accentuează ideea unei ierni apăsătoare, triste, o lume sufocantă şi murdară, dominată de ideea singurătăţii iremediabile a eului liric etc.
8. Strofa a doua a poeziei evidenţiază ideea dominantă a poeziei: sufletul încărcat şi greu al eului liric, datorat incapacităţii de a se adapta; sentimentul solitudinii, reliefat şi de prezenţa corbilor, dar şi de claustrarea provocată de atâta zăpadă; predomină simbolurile, dar şi imagini vizuale cromatice: „gândul meu se înnegri", ,^area grea de plumb", „ninge gr?'; muzicalitate etc.
9. Titlul poeziei „Gri" este în relaţie evidentă cu întreaga poezie, sugerând o stare generală de apăsare, de tristeţe, de monotonie; această stare este dată de sensurile cuvântului, de culoarea pe care o reprezintă. Este o repetare obsesivă a ideii exprimate în ,JPlumb", dar şi în toată lirica bacoviană etc.
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot]