Variante rezolvate

Variante rezolvate

Mesajde catalyno pe Mie Mai 14, 2008 3:54 pm

Variantele rezolvate la unele dintre subiecte lipsesc cu desavarsire...spre exemplu la suiectul II la limba romana scris lipsesc aproximativ 20 de variante..in sensul ca nu sunt rezoplvate...credetri ca se vor completa sau caut pe alt site...multumesc mult si sper sa nu fie cu suparare..ast raspuns daca se poate
catalyno
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 11:41 am

Re: Variante rezolvate

Mesajde Marius S. pe Sâm Mai 17, 2008 10:08 am

catalyno scrie:Variantele rezolvate la unele dintre subiecte lipsesc cu desavarsire...spre exemplu la suiectul II la limba romana scris lipsesc aproximativ 20 de variante..in sensul ca nu sunt rezoplvate...credetri ca se vor completa sau caut pe alt site...multumesc mult si sper sa nu fie cu suparare..ast raspuns daca se poate


poti sa cauti pe tot netul si nu cred ca gasesti :lol: poate ai sa gasesti carti cu rezolvari care costa peste 25lei ;)
zi merci ca gasesti si atata cat timp este gratis

IT's for free :D
Avatar utilizator
Marius S.
Elev
 
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Apr 26, 2008 8:05 am

Re: Variante rezolvate

Mesajde laura pe Sâm Mai 31, 2008 2:03 pm

poate imi spuneti si mie ce variante aveti nevoie subiect 2 k yo le-am facut si vi le dau yo.
laura
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 31, 2008 1:45 pm

Re: Variante rezolvate

Mesajde Al3x pe Dum Iun 01, 2008 9:03 pm

laura scrie:poate imi spuneti si mie ce variante aveti nevoie subiect 2 k yo le-am facut si vi le dau yo.


variantele 22,24,26,64,81 pls :oops:
Avatar utilizator
Al3x
Moderator
 
Mesaje: 66
Membru din: Mie Apr 23, 2008 3:36 pm

Re: Variante rezolvate

Mesajde Adi pe Lun Iun 02, 2008 7:20 pm

Va pun aici cateva Variante din subiectul II, care lipsesc :
Varianta 22-(N Iorga-Greselile nu se iarta..)
Afirmatia lui N. Iorga arunca o lumina surprinzatoare asupra ideii de greseala, mutand accentul de pe „repararea”, prin iertare, a constiintei celui care care a comis-o pe „repararea”consecintelor reale ale greseli, afirmatie ce intruneste si adeziunea mea.
In primul rand, trebuie spus ca greseala are ecouri, consecinte pe doua planuri: in planul constiintei si in planul exterior unde s-a produs. In acest sens,a ierta rezolva doar primul aspect al problemei: usurarea constiintei persoanei care a comis eroarea,consecintele ramanand acolo.
Pe de alta parte,a ierta poate fi o incurajare a greselii, ea putandu-se repeta oricand,de vreme ce nu l-ai determinat pe cel care a comis-o sa reflcteze asupra consecintelor ei. A repara presupune sa stii ce nu a functionat bine, sa stii sa faci lucrurile sa functioneze din nou in mod corect.
In concluzie,afirmatia de o mare putere educativa mi se pare adevarata.
varianta 23(Dimitrie Gusti)
In citatul dat,Dimitrie Gusti, pune in lumina esenta nobila a doua atitudini morale eroismul si sacrificiul de sine. In cele ce urmeaza,voiaduce argumente in favoarea celor sustinute de autor.
In primul rand,eroismul se defineste drept capacitatea de a savarsi fapte mari de vitejie,in imprejurari grele. Poti sa fii erou,sa te remarci intr-o situatie exceptionala si fara sa-ti dai viata neaparat. In aclasi timpinsa,orice act de eroism inseamna riscul pirderii propriei vieti in favoarea unor cauze nobile, inseamna sa pui mai presus de tine cauza respectiva. Deci , cele doua atitudini sunt inevitabil legate intre ele.
In al doilea rand, eroismul autentic atrage admiratia prin singularitatea caracterului ce-l genereaza,prin autenticitate. El isi are originea intr-un echilibru interior,fiind rezultanta unei filozofii de viata consecvente cu principiile cele mai inalte. Este sursa a respectului tuturor,prieteni,rivali,sau chiar dusmani,pentru ca,la un anumit nivel indica o calitate rara,capacitatea de a-ti depasi propria conditie,de a te ridica deasupra propriilor limite. Cel mai mare castig in acest caz,este sentimentul libertatii.
In consecinta,putem concluziona ca Dimitrie Gusti surprinde just o latura sublima a caracterului-eroismul.
Varianta24-(Garabet Aslan)
Garabet Aslan recomanda cea mai buna atitudine in raport cu maretia unui om: sa-l admiri si sa inveti de la el,atitudine care este si asentimentul meu.
Admiratia este un sentiment altruist,ea presupune sa fii capabil sa recunosti calitatile de exceptie ale semenilor atunci cand le intalnesti si sa le apreciezi la justa valoare. Contactul cu un om mare are insa si capcane:avand dotari in plus in fata de tine,poti fi tentat sa-l invidiezi,sa I te simti inferior: Admiratia nu inseamna insa ca tu esti mai prejos, ci dimpotriva,constiinta ca tu poti fi mai sus.
Admirand calitatile si actiunile unui om mare este un mod de a identifica,asadar,modele de atitudine si de actiune pe care sa le poti urma la randul tau. Totul e sa le identificam corect si sa luam ce e mai bun din lectia lui de viata.
In concluzie,afirmatia mi se pare adevarata.
Varianta25(Titanic vals)
In fragmentul Titanic vals , T.Musatescu construieste o anumita viziune despre bucuria vietii inteleasa ca realizare in plan familial.
In primul rand,familia este un spatiu al protectiei,in care fiecare dintre noi gaseste intelegere,aprobare si sprijin. O familie unita este un catalizator pentru membrii ei si reprezinta,pana la urma,chiar lumea in care traim.
Fiind locul unde ne petrecem cel mai mult timp,locul unde se gasesc cele mai importante fiinte pentru noi,familia este un factor de stabilitate si echilibru.
Pe de alta parte,aceste lucruri sunt confirmate,din pacate,in lumea contemporana de situatiile triste in care familiile se destrama,producand mari traume copiilor,sau nu sunt unite alergand fiecare in alta directie. Rezultatul- isi pierd linistea sufleteasca,se insingureaza.
In concluzie,pentru a explora lumea mare,trebuie sa fie liniste in lumea ta unica-familia.
Varianta26(Slavici-Scrisori adresate...)
Ioan Slavici observa in „Scrisori adresate unui om tanar”,ca omul este construit astfel incat actiunile sale sa fie in acord cu sine,cu alte cuvinte,sa aiba constiinta impacata. Asertiunea este valida si poate fi sustinuta prin argumente.
Viata fiecarui om este pana la urma suma a ceea ce infaptuieste. Gandul daca nu e pe hartie,trece neobservat,numai fapta avand vizibilitate. Prin urmare,actiunile realizate sunt cele ce conteaza si care vorbesc de la sine despre valoarea unui om.
Pe de alta parte,faptele au consecinte diverse: potsa sa soldeze cu rezultate bune sau cu rezultate indoielnice. Omul trebuie sa se gandeasca inainte de a actiona astfel incat consecintele sa se fie multumitoare si el sa se simta impacat cu propria conduita.
In concluzie I. Slavici surprinde un adevar ce sta la temelia impacarii cu sine a fiecaruia dintre noi.
Adi
Elev
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iun 02, 2008 7:10 pm

Re: Variante rezolvate

Mesajde Capidava pe Dum Iun 22, 2008 10:42 am

VA ROG SA-MI TRIMITETI CARTEA SCANATA CU REZOLVARI LA LIMB. SI LITERATURA ROMANA PROBA ORALA. NU AM PREUSIT SA O IAU DE PE NET! VA ROG MULT! Adresa : doina_bujenita@yahoo.com Multumesc anticipat!
Capidava
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iun 22, 2008 10:31 am

Re: Variante rezolvate

Mesajde Mihai88 pe Dum Iun 22, 2008 1:29 pm

si io vreau acea carte
va rog la crmihai88@yahoo.com astazi ar fi perfect:D
Mihai88
Elev
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Iun 22, 2008 1:01 pm

Re: Variante rezolvate

Mesajde osiris pe Mar Iul 22, 2008 10:21 am

Buna!

Stiti cumva daca pentru sesiunea august - septembrie 2008 s-au schimbat variantele la romana, la proba scrisa? am auzit ceva de genul ... ca nu mai sunt 300 subiecte sunt doar 100? :D sau raman aceleasi ......
multumesc de raspuns si bafta celor care mai au examene!
osiris
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 22, 2008 10:14 am

Re: Variante rezolvate

Mesajde admin pe Mie Iul 30, 2008 11:59 am

Daca se schimbau in mod sigur eram cu totii anuntati printr-o comunicare de presa, ceea ce nu s-a intamplat. Deci nu s-a schimbat nimica.
succes!
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Variante rezolvate

Mesajde andrei_buc pe Mar Aug 12, 2008 12:39 pm

cine imi da si mie rezolvarile de la romana scris la toate cele trei subiecte?pls, multumesc
andrei_buc
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 01, 2008 9:36 am

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT

Următorul

Înapoi la Limba si literatura romana - discutii, lectii, sfaturi- in legatura cu subiectele

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot]