Biletul 65

-proba orala- cele 100 bilete - rezolvari - solutii

Biletul 65

Mesajde admin pe Mar Apr 29, 2008 4:45 pm

.......................................................................................................................................
Biletul nr. 65
În 1978 s-a hotărât ca, în conformitate cu sloganul Învăţământ-Cercetare-
Producţie, să se generalizeze învăţământul industrial – industrializarea forţată a
liceelor îşi urma neabătut cursul. Chiar şi Liceul de Filologie-Istorie „Zoia
Kosmodemianskaia” primise sarcina înfiinţării unei secţii de industrie uşoară. Liceele
de matematică-fizică introduseseră secţii de Electrotehnică şi, mai ales, Mecanică;
asta presupunea multă practică în producţie şi materii tehnice de profil. Numărul
claselor de mate-fizică fusese drastic redus, intrau acolo numai „vârfurile”, iar
„cultura generală” umanistă care se făcea la adăpostul firmei „reale” fusese
marginalizată suplimentar. Egalizarea liceelor de elită cu cele industriale urma să
aibă loc prin nivelarea în jos a celor dintâi. Ce ieşea din liceele industriale era un
dezastru, mulţi dintre tinerii absolvenţi erau abrutizaţi, abia ştiau să scrie (cu litere de
tipar, fără ortografie şi punctuaţie) şi să socotească. [...] Făceam meditaţii la
matematică unde rămâneam însă mediocru, iar o notă insuficientă la română putea
avea consecinţe dezastruoase, ajungeam naibii la vreun liceu industrial... [...]
Adevărul e că liceele industriale erau şcoli profesionale deghizate în licee, aşa cum
liceele de mate-fizică erau licee de cultură generală camuflate industrial. Oricum,
chiar în liceele industriale ceva mai bune, viitorul mi-ar fi fost ca şi blocat, nu mă
simţeam destul de puternic pentru a „recupera”. [...]
Optasem, după o matură chibzuinţă, pentru Liceul de matematică-fizică „Nicolae
Bălcescu” (fost şi actual Sfântu-Sava). Voiam un liceu de elită, cu elevi şi profesori
buni, tradiţie şi prestigiu antebelic. [...] Liceul m-a întâmpinat masiv, sever, cu ale sale
culoare întunecoase şi un puternic miros de terebentină. Examenul l-am dat într-o
sală cu vedere spre biserică. „Matematica” a decurs acceptabil, dar subiectele la
literatură m-au făcut să pălesc. Unul era „Neamul Şoimăreştilor”. Celălalt era însă
„Comunistului” de Labiş: „Comentaţi versul «Nimic pentru tine, tot pentru toţi»„, ironia
sorţii, sacrificiul de sine în favoarea colectivităţii era tot ce detestam mai mult... O
iniţiere roşie cu spatele la zid. Măcar dac-aş fi fost foarte bun la matematică, aşa însă
eram la mâna „Comunistului” care-mi specula slăbiciunile. Ori nu scriam nimic despre
poezeaua lui Labiş şi riscam să pic (pe proba de matematică nu mă puteam baza, iar
gramatica nu era punctul meu forte), ori făceam un comentariu ditirambic şi intram.
Am ales varianta compromisului şi am scris un comentariu greţos-apologetic – un text
în care nu credeam o iotă.
(Paul Cernat, O lume dispărută. Preţul succesului)
.......................................................................................................................................
A. Cerinţe privind emiţătorul (cine emite mesajul, din ce perspectivă/ ipostază, cu ce intenţie, în ce context etc.);
B. Cerinţe privind structura/ compoziţia/ mesajul textului (identificarea ideilor, disocierea faptelor de opinii, a elementelor obiective de cele subiective, a argumentelor de contraargumente, identificarea unor structuri şi tehnici argumentative/ informative/ descriptive/ narative etc.);
C. Cerinţe privind construirea unei interpretări/ exprimarea unei opinii argumentate (despre un aspect/ o idee/ un argument/ o afirmaţie/ o atitudine
evidente în textul dat, cu privire la o perspectivă actuală asupra ideii exprimate, despre opţiunea, pe baza experienţei personale, pentru una sau alta dintre soluţiile propuse/ care se conturează etc.).
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Biletul 65

Mesajde ema19 pe Mar Iun 10, 2008 11:59 pm

nu are nimeni nici o rezolvare la stilul beletristic sau colocvial?????????????
ema19
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 10, 2008 11:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat

cron