Biletul 15

-proba orala- cele 100 bilete - rezolvari - solutii

Biletul 15

Mesajde admin pe Dum Apr 27, 2008 9:32 am

Biletul nr. 15
Pe când uitasem că suntem români şi că avem şi noi o limbă, pe când ne lipsea şi cărţi şi tipografie; pe când toată lumea se aruncase în dasii ca babele în căţei şi motani, căci la şcoala publică se învăţa numai greceşte; când, în sfârşit, literatura română era la darea sufletului, câţiva boieri, ruginiţi în românism, neputându-se deprinde cu frumoasele ziceri, şedeau trişti şi jăleau perderea limbii. [...] Tot însă mai rămăsese o şcoală pre care aceşti buni bătrâni o priveau ca singur azilul prigonitei limbi, şcoală unde se învăţa încă româneşte, aproape de Iaşi, în monastirea Socola.
Tatăl meu era unul din românii aceştia.
Într-o zi, viind de la şcoală, l-am găsit cu o mare carte dinainte.
- Ceteşti-mi, îmi zise, o viaţă d-a sfinţilor din cartea aceasta.
- Iartă-mă, părinte, eu nu pot ceti româneşte.
- Cum! apoi dar ce înveţi tu?
- Elineşte, am răspuns păunindu-mă.
- Poate să fie frumoase acele ce spui tu, zise tatăl meu, dar e ruşine să nu ştii
limba ta! Mâne vei veni cu mine la Socola, unde este examen. Voi vorbi pentru tine cu dascălul, care e un om preînvăţat. [...]
- Boieri şi cucoane, zicea el, am avut cinste a arăta că limba noastră, pre care toţi socot că o ştiu, dar nime nu o ştie cumsecade, nu este fără gramatică, fără sintaxis şi fără ortografie. [...]
Ce făceam eu în vremea aceasta? Eu rămăsesem încremenit, cu ochii holbaţi, cu gura căscată, căci nu înţelegeam nimic, eu care mă ţineam că ştiu ceva! [...]
Am alergat la biblioteca tatălui meu, care era într-o ladă mare, purure deschisă, în coridor; şi luând Istoria românilor de Petru Maior, ajutat de abecedarul urgisit, în puţine ceasuri am învăţat a ceti.
(Costache Negruzzi, Amintiri de juneţe, Cum am învăţat româneşte)
.......................................................................................................................................

A. Cerinţe privind emiţătorul (cine emite mesajul, din ce perspectivă/ ipostază, cu ce intenţie, în ce context etc.);
B. Cerinţe privind structura/ compoziţia/ mesajul textului (identificarea ideilor, disocierea faptelor de opinii, a elementelor obiective de cele subiective, a argumentelor de contraargumente, identificarea unor structuri şi tehnici argumentative/ informative/ descriptive/ narative etc.);
C. Cerinţe privind construirea unei interpretări/ exprimarea unei opinii argumentate (despre un aspect/ o idee/ un argument/ o afirmaţie/ o atitudine
evidente în textul dat, cu privire la o perspectivă actuală asupra ideii exprimate, despre opţiunea, pe baza experienţei personale, pentru una sau alta dintre soluţiile propuse/ care se conturează etc.).
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Biletul 15

Mesajde mia pe Lun Iun 16, 2008 6:16 pm

fratziorilor ce fel de stil are biletul asta?..sa-i zicem colocvial?...mai dati si voi cu parerea.
mia
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 16, 2008 6:14 pm

Re: Biletul 15

Mesajde ioana_bv pe Lun Iun 16, 2008 7:46 pm

este artistic/beletristic si este un text narativ
ioana_bv
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 16, 2008 7:41 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot]